Előnyei:
Az egész búzaszemet tartalmazza (csíra, korpa, liszttest), míg a fehér liszt csak a liszttestet, ami főleg keményítőből áll. Ebből következik, hogy vitamin- és ásványianyag-tartalma valamint rosttartalma sokkal magasabb lesz, emellett nem hízlal. Mindenképpen biominőségben érdemes fogyasztani (lsd. Előző bejegyzés)
Beszerzése:
Legegmegfelelőbb termelőtől vásárolni szemes gabonát és otthon házi malommal megőrölni. A malmok nagyjából 60 ezer ft-tól kezdődnek, kézi malmot nem érdemes venni, mert nagyon sok energiádba kerül míg megőrlöd a kenyérhez valót.
Ha ezt nem tudjuk megtenni, akkor vehetünk lisztet olyan boltban is, ahol egyből megőrlik nekünk. És ha még ez sem működik, akkor marad a zacskós liszt. Szerintem ökopiacon nagyobb eséllyel kapni friss lisztet, mert ott termelők árulják és nem kell országhatárokon átérnie ahhoz, hogy a vásálróhoz jusson.
Buktatói:
1. A barna liszt fehérrel ellentétben nem tárolható el örökké, mert megavasodik, ezért nem is szereti az ipar. (A másik oka a fehérliszt-gyártásnak az, hogy régebben a fehér liszt valamiféle presztízst jelentett, amiből mára már csak a szokás maradt.)
2. A kelt tésztákat problémás lehet elkészíteni vele, mert nehezebben kel. Ezen úgy lehet segíteni, hogy az őszibúzát (sima) kevés tönköly vagy durumbúzával keverjük.
3. A sokáig, nem megfelelően tárolt búza megzsizsikesedhet vagy megmolyosodhat. Talán ez a legbosszantóbb probléma mind közül, amit csak azzal kerülhetünk el, ha viszonylag hamar (max.2- 3 hónap) felhasználjuk az otthon lévő búzát és jól lezárt vászont vagy papírzacskóban tároljuk. Az ilyen búzával nem nagyon tudunk mit tenni, ki kell dobni, vagy ha nem undorodunk tőle vagy nem vesszük észre előzőleg akkor meg is lehet enni, bajunk nem lesz tőle, de nagyon undorító.
A zsizsikről még írok egy kicsit, mert nem mindenki ismeri – én legalábbis eléggé meglepődtem, amikor először volt szerencsém találkozni vele. A zsizsik egy sötétbarna ormányos bogár, néhány milliméteres. Több fajtája van aszerint, hogy milyen gabonába megy bele. A bogár mindig a gabonamagvak belsejében fejlődik ki és utána bújik ki a mag belsejéből. Ha lyuk van a szemeken, akkor erre kell gyanakodni és átvizsgálni az egészet...
Bocsánat a képért, fontosnak tartottam, hogy felismerhető legyen, és ez a legkisebb lehetséges méret...
Bocsánat a képért, fontosnak tartottam, hogy felismerhető legyen, és ez a legkisebb lehetséges méret...
Lilla
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése