Az én ötös listám arról hogy hogyan lehet kialakítani az egészséges étkezést.
Sajnos ez az egész csak fokról fokra megy és én – ,mint más is – hajlamos vagyok arra, hogy ha valamit elrontottam, akkor felrúgjam a rendszert, hogy na most már mindegy. Ezért próbáltam egy olyan listát összeállítani ami fontosság és megvalósíthatóság szerint rendszerezi az elveket. Ez azért is hasznos, hogy pl. ki tudjam választani (kicsit sarkítva), hogy jobban megéri-e vegyszeres zöldséget enni, mint egy sós bio péksüteményt. A péksüteményben nincs káros anyag, de vitaminok sem nagyon…
1. Minél több zöldséget, gyümölcsöt enni, lehetőleg nyersen.
Ez azért nagyon fontos, hogy minél előbb elkezdjük visszaállítani a szervezetben a vitaminok, ásványi anyagok, rostok stb. mennyiségét. Normálisan a napi táplálék 60-70%-nak nyersnek kellene lennie, bár ezt nem könnyű elérni. Célszerű a nyers ételt mindig étkezés előtt fogyasztani.
2. Elhagyni a cukrot.
Ez a másik legfontosabb szempont, csak azért nem került első helyre, mert általában több időt vesz igénybe rendszeressé tenni és hozzá kell szokni ahhoz, hogy semmivel sem fogjuk tudni előcsalogatni az igazi cukorízt.
Miért ne kell elhagyni: ásványi anyagokat von el a szervezettől, hízlal, alkohollá alakul, gyengíti az immunrendszert, tönkreteszi a fogakat, szerepe lehet a fájdalmas menstruációban
Használhatunk cukor helyett: mézet, steviát (kis mennyiségben), xilitet (eléggé drága)
Ne használjunk: fruktózt, nádcukrot, mesterséges édesítőszereket, fruktóz/glükózszirupot
3. Minél több házi készítésű ételt enni
Azután, hogy nagyjából helyreállítottuk a tápanyagok bevitelét, már csak a káros anyagok kiszűrése marad. Ehhez nagy segítség és az első lépés a házi koszt az előregyártott, adalékanyagokkal teli ételek helyett. Másfelől pedig ezek az ételek nem csak úgy néznek ki, hanem azok is, amik.
4. Bio ételeket enni
Nem megy egyik pillanatról a másikra és sokban pénz kérdése. Ettől függetlenül viszont otthon – már aki megteheti – is megtermelhetjük azokat a növényeket, amiket megeszünk az év során. A tejtermékekkel és a húsokkal már nincs ilyen könnyű helyzetünk, azokat érdemes háztól venni, ha a biot nem engedhetjük meg magunknak. Ezzel a lépéssel – a körülményekhez képest: környezetszennyezés – szinte minden káros anyagot elkerülhetünk. Elkerülhetjük az állatok húsában felgyűlt gyógyszermaradványokat, növekedésgyorsítókat, a permetezőszereket, műtrágyát és emellett vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagabb ételekhez jutunk a körültekintű és szabályozott művelés miatt.
5. Teljes kiőrlésű ételeket fogyasztani
Azért került az utolsó helyre, mert – bár már a nagyáruházak polcain is reform-péksüteményekbe és teljeskiőrlésű ételekbe botlunk – mégsem elég hozzá ennyi. A teljeskiőrlésű lisztnek mindenképp bionak kell lennie és lehetőleg két hétnél frissebben őröltnek (amit csak házi malommal érhetünk el). Azért kell bio minőségben enni, mert míg a fehérliszthez a gabonát lehántolják, addig a barnalisztben benne van a gabonahéj is (ahol a permetezőszerek koncentrációja a legnagyobb), így a mérgek sokkal nagyobb mennyiségben kerülhetnek az ételünkbe. A frissességre azért van szükség, mert a liszt az állás során elveszti a vitaminjainak nagy részét és a fehér liszthez képest csak a rost marad pluszba. Másrészről viszont ez a rost fontos, mert segít kitisztítani a bélrendszerben lerakódott salakanyagot. (Ennek köszönhető az is, hogy ha teljeskiőrlésű lisztet eszünk, akkor rövidesen 1-2 kilót fogyunk – a salakanyag távozik-, majd lassan újra hízni kezdünk.)
+1. Igyunk minél több folyadékot!
Nagyon fontos, ha egészségtelenül táplálkozunk, akkor méginkább, mert a szervezet csak így tudja kiüríteni a méreganyagokat.
Hát egyenlőre ennyi lenne. Próbálok távolról közelíteni a témák felé és nem egyből rávetni magamat egy-egy nagyobb ismeretanyagra. Persze ebbe nem férnek bele az egyes táplálkozási irányzatok a vegetáriánusságtól a lúgosító étkezésen keresztül a vércsoport diétáig, de ahhoz hogy valaki egészséges legyen, nem kell ennél több. Ismerek olyan embereket, akik 10 éve így élnek: fittek, szépek, egészségesek …
Lilla
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése