2011. január 29., szombat

A teljes kiőrlésű liszt előnyei, beszerzése és buktató

Előnyei:
Az egész búzaszemet tartalmazza (csíra, korpa, liszttest), míg a fehér liszt csak a liszttestet, ami főleg keményítőből áll. Ebből következik, hogy vitamin- és ásványianyag-tartalma valamint rosttartalma sokkal magasabb lesz, emellett nem hízlal. Mindenképpen biominőségben érdemes fogyasztani (lsd. Előző bejegyzés)

Beszerzése:
Legegmegfelelőbb termelőtől vásárolni szemes gabonát és otthon házi malommal megőrölni. A malmok nagyjából 60 ezer ft-tól kezdődnek, kézi malmot nem érdemes venni, mert nagyon sok energiádba kerül míg megőrlöd a kenyérhez valót.
Ha ezt nem tudjuk megtenni, akkor vehetünk lisztet olyan boltban is, ahol egyből megőrlik nekünk. És ha még ez sem működik, akkor marad a zacskós liszt. Szerintem ökopiacon nagyobb eséllyel kapni friss lisztet, mert ott termelők árulják és nem kell országhatárokon átérnie ahhoz, hogy a vásálróhoz jusson.

Buktatói:
1. A barna liszt fehérrel ellentétben nem tárolható el örökké, mert megavasodik, ezért nem is szereti az ipar. (A másik oka a fehérliszt-gyártásnak az, hogy régebben a fehér liszt valamiféle presztízst jelentett, amiből mára már csak a szokás maradt.)

2. A kelt tésztákat problémás lehet elkészíteni vele, mert nehezebben kel. Ezen úgy lehet segíteni, hogy az őszibúzát (sima) kevés tönköly vagy durumbúzával keverjük.

3. A sokáig, nem megfelelően tárolt búza megzsizsikesedhet vagy megmolyosodhat. Talán ez a legbosszantóbb probléma mind közül, amit csak azzal kerülhetünk el, ha viszonylag hamar (max.2- 3 hónap) felhasználjuk az otthon lévő búzát és jól lezárt vászont vagy papírzacskóban tároljuk. Az ilyen búzával nem nagyon tudunk mit tenni, ki kell dobni, vagy ha nem undorodunk tőle vagy nem vesszük észre előzőleg akkor meg is lehet enni, bajunk nem lesz tőle, de nagyon undorító.

A zsizsikről még írok egy kicsit, mert nem mindenki ismeri – én legalábbis eléggé meglepődtem, amikor először volt szerencsém találkozni vele. A zsizsik egy sötétbarna ormányos bogár, néhány milliméteres. Több fajtája van aszerint, hogy milyen gabonába megy bele. A bogár mindig a gabonamagvak belsejében fejlődik ki és utána bújik ki a mag belsejéből. Ha lyuk van a szemeken, akkor erre kell gyanakodni és átvizsgálni az egészet...

Bocsánat a képért, fontosnak tartottam, hogy felismerhető legyen, és ez a legkisebb lehetséges méret...



Lilla

ÖT (plusz egy) lépés az egészségért – az én szemszögemből

Az én ötös listám arról hogy hogyan lehet kialakítani az egészséges étkezést.
Sajnos ez az egész csak fokról fokra megy és én – ,mint más is – hajlamos vagyok arra, hogy ha valamit elrontottam, akkor felrúgjam a rendszert, hogy na most már mindegy. Ezért próbáltam egy olyan listát összeállítani ami fontosság és megvalósíthatóság szerint rendszerezi az elveket. Ez azért is hasznos, hogy pl. ki tudjam választani (kicsit sarkítva), hogy jobban megéri-e vegyszeres zöldséget enni, mint egy sós bio péksüteményt. A péksüteményben nincs káros anyag, de vitaminok sem nagyon…


1. Minél több zöldséget, gyümölcsöt enni, lehetőleg nyersen.
            Ez azért nagyon fontos, hogy minél előbb elkezdjük visszaállítani a szervezetben a vitaminok, ásványi anyagok, rostok stb. mennyiségét. Normálisan a napi táplálék 60-70%-nak nyersnek kellene lennie, bár ezt nem könnyű elérni. Célszerű a nyers ételt mindig étkezés előtt fogyasztani.

2. Elhagyni a cukrot.
            Ez a másik legfontosabb szempont, csak azért nem került első helyre, mert általában több időt vesz igénybe rendszeressé tenni és hozzá kell szokni ahhoz, hogy semmivel sem fogjuk tudni előcsalogatni az igazi cukorízt.
Miért ne kell elhagyni: ásványi anyagokat von el a szervezettől, hízlal, alkohollá alakul, gyengíti az immunrendszert, tönkreteszi a fogakat, szerepe lehet a fájdalmas menstruációban
Használhatunk cukor helyett: mézet, steviát (kis mennyiségben), xilitet (eléggé drága)
Ne használjunk: fruktózt, nádcukrot, mesterséges édesítőszereket, fruktóz/glükózszirupot

3. Minél több házi készítésű ételt enni
            Azután, hogy nagyjából helyreállítottuk a tápanyagok bevitelét, már csak a káros anyagok kiszűrése marad. Ehhez nagy segítség és az első lépés a házi koszt az előregyártott, adalékanyagokkal teli ételek helyett. Másfelől pedig ezek az ételek nem csak úgy néznek ki, hanem azok is, amik.

4. Bio ételeket enni
Nem megy egyik pillanatról a másikra és sokban pénz kérdése. Ettől függetlenül viszont otthon – már aki megteheti – is megtermelhetjük azokat a növényeket, amiket megeszünk az év során. A tejtermékekkel és a húsokkal már nincs ilyen könnyű helyzetünk, azokat érdemes háztól venni, ha a biot nem engedhetjük meg magunknak. Ezzel a lépéssel – a körülményekhez képest: környezetszennyezés – szinte minden káros anyagot elkerülhetünk. Elkerülhetjük az állatok húsában felgyűlt gyógyszermaradványokat, növekedésgyorsítókat, a permetezőszereket, műtrágyát és emellett vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagabb ételekhez jutunk a körültekintű és szabályozott művelés miatt.

5. Teljes kiőrlésű ételeket fogyasztani
            Azért került az utolsó helyre, mert – bár már a nagyáruházak polcain is reform-péksüteményekbe és teljeskiőrlésű ételekbe botlunk – mégsem elég hozzá ennyi. A teljeskiőrlésű lisztnek mindenképp bionak kell lennie és lehetőleg két hétnél frissebben őröltnek (amit csak házi malommal érhetünk el). Azért kell bio minőségben enni, mert míg a fehérliszthez a gabonát lehántolják, addig a barnalisztben benne van a gabonahéj is (ahol a permetezőszerek koncentrációja a legnagyobb), így a mérgek sokkal nagyobb mennyiségben kerülhetnek az ételünkbe. A frissességre azért van szükség, mert a liszt az állás során elveszti a vitaminjainak nagy részét és a fehér liszthez képest csak a rost marad pluszba. Másrészről viszont ez a rost fontos, mert segít kitisztítani a bélrendszerben lerakódott salakanyagot. (Ennek köszönhető az is, hogy ha teljeskiőrlésű lisztet eszünk, akkor rövidesen 1-2 kilót fogyunk – a salakanyag távozik-, majd lassan újra hízni kezdünk.)

+1. Igyunk minél több folyadékot!
            Nagyon fontos, ha egészségtelenül táplálkozunk, akkor méginkább, mert a szervezet csak így tudja kiüríteni a méreganyagokat.

Hát egyenlőre ennyi lenne. Próbálok távolról közelíteni a témák felé és nem egyből rávetni magamat egy-egy nagyobb ismeretanyagra. Persze ebbe nem férnek bele az egyes táplálkozási irányzatok a vegetáriánusságtól a lúgosító étkezésen keresztül a vércsoport diétáig, de ahhoz hogy valaki egészséges legyen, nem kell ennél több. Ismerek olyan embereket, akik 10 éve így élnek: fittek, szépek, egészségesek …

Lilla

Brownie

Ugye, ti is szeretitek a brownie-t? Én egyenesen iiimádom!  Ez a recept saját fejlesztés, tapasztalatból mondom,hogy  a csokit  tilos kispórolni belőle, magas kakaótartalmú étcsokoládéval még az elfogadható-kategóriába esik nálam.De legalább tojás nincs benne... Ha  még csak barátkozol a reformkonyhával,ajánlom ezt a receptet, a megrögzött "cukros" családomnak is annyira bejött,hogy nem volt lehetőségem fényképezni...

Nem fogok méregetős recepteket közölni, az adagok hozzávetőlegesek. A tésztának olyan nokedliszerűnek kellene lennie.Nekem elég volt a mézmennyiség,de ízlés szerint tovább édesíthető.

hozzávalók:
5 ek. teljes kiőrlésű búzaliszt
         darált dió
         joghurt
3 ek. kukoricakeményítő
         cukormentes kakaópor (cicás Szerencsit használtam)
         méz
10 dkg minimum 50 %-os étcsoki (kivételes mértékegység!)
3 tk. instant gabonakávé
1-1,5 dl (háromnegyed bögre) forró víz
+ 1 ek darált dió a tetejére

A száraz hozzávalókat (liszt,keményítő,dió,kakaó) összekeverem. A csoki kétharmadát minél apróbb , a maradékot nagyobb darabokra vágom,hozzákeverem a lisztes cucchoz.  Amíg forralom a  vizet, a leendő tésztához adom a joghurtot. A gabonakávét kb 2 ek forró vízzel és a mézzel homogénre keverem,majd hozzáadom a csokis liszthez. A maradék vízzel "kiöblítem" a kávésbögrét, és  apránként a tésztához adagolom,a nokedliszerű állag eléréséig. Kivajazott,kilisztezett sütőformába öntöm-kanalazom, én a legkisebb jénait használtam. A tetejét megszórom darált dióval,és 180 fokon 30 percig sütöm.

(ha hízni akarnék,és ennék cukrot,még forrón vaníliafagyival enném)

Sári



ui: tiramisu-recept coming soon

2011. január 28., péntek

5 dolog,amit meg kéne tennem az egészségemért

1. Törölni a cukrot az életemből
Méreg,hizlal,és a legnagyobb probléma : finom. Tökéletesen helyettesíthető mézzel, én meg is teszem. A csokigyártók és a családom meg nem...

2. Csak teljes kiőrlésű gabonából készült ételeket fogyasztani
Szeretem az ízét és az "egészségesétel-színét". Mégis eszem néha finomított cuccot, az önkontroll-hiány miatt.

3. Folyósra rágni az ételt
Kicsit macerás, ha folyton rohansz.

4. Gyümölcsöt reggelizni
Sokkal "tisztábbnak" érzem magam egy-egy ilyen reggeli után,de tudom,hogy  a reggeli kaját teljesen elhasználja a szervezetem,ezért ilyenkor bűntudat nélkül eszem a szénhidrátot.

5. Hetente egyszer egy napot, évszakonként egy hetet böjtölni.
Ha elhatározom,hogy na,ma  gyümölcslé-víz napot tartok, biztosan szuper az ebéd. És lesz süti,cukorral-mindennel...

Nem akarok én lenni ms Bortiszikvizetprédikál,ezért írtam le a csúf valóságot a tanácsok alá. Változtatni akarok a dolgaimon, és betartani a "szabályokat".
Muszáj lemondásokba bonyolódni, néha  körmöt rágni  torta helyett,de meghálálja a test. És,mint tudjuk,ép testben ép lélek... Remélem,ez a blog segít majd nekem és nektek, hogy kialakíthassunk egy jó rendszert,jó szokásokkal, finom,gyors és egészséges ételekkel. Fogok írni arról,hogyan alakul az életem ezekkel a változásokkal, hogy ne csapjam be,és motiváljam magam,és titeket.

Sári 


2011. január 27., csütörtök

Káposztasaláta egyszerű és nagyszerű

Ez a recept egy egyszerű tejfölös káposztasalátát takar kicsit reformosítva, ugyanis így mind a finomított cukor, mind az ecet (persze ezzel is csinálhatjuk, kinek melyik ízlik jobban) használatát elkerülhetjük. Ezekről még később írunk.


Hozzávalók:
kis fej káposzta (fehér és piros is jó)
kis fej hagyma
1 pohár tejföl
1-2 tk méz
citrom vagy ecet

bors

Elkészítés:
1. A káposztáról leszedjük a felső leveleket és legyaluljuk.
2. A hagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk. Ezt akár el is hagyhatjuk a salátából, úgy is jó lesz az íze.
3. Egy tálban összekeverjük a tejfölt a mézzel, a sóval és a borssal, valamint a citrommal/ ecettel.
Ecetből nagyon kevés kell csak bele.
A citromból kb. egy negyednyi levét használjuk fel. Az öntetnek savanykásnak kell lennie, de egyik összetevőnek sem szabad túl kirívó ízt adnia.
4. A saláltát és az öntetet összekeverjük, azonnal tálaljuk.


Lilla

2011. január 24., hétfő

Spagetti tejszínes-sárgarépás öntettel

Hozzávalók:
25 dkg spagetti tészta
4 közepes répa
½ liter tejszín
2 fej vöröshagyma
só, szerecsendió
3 ek hiegen sajtolt olaj
reszelt trappista

Elkészítés:
1. Megtisztítjuk a zöldségeket, a hagymát kockára, a répát félkör alakúra vágjuk.
2. A spagettit a zacskóján lévő utasítások alapján megfőzzük.
3. A hagymát hidegen sajtolt olajon üvegesre pároljuk, majd hozzáadjuk a répát. Megszórjuk sóval és szerecsendióval.
4. Fedővel lefedve, ha szükséges, akkor kevés víz hozzáadásával puhára pároljuk.
5. Amikor elég puha, akkor hozzáöntjük a tejszínt és felforraljuk.
6. A tésztára öntve, sajttal megszórva tálaljuk.




Lilla

2011. január 23., vasárnap

Kezdetnek csak ennyit:

Mindenki úgy gondolja, hogy fontos az egészség és az egészséges táplálkozás és ez nem meglepő, hiszen a csapból is ez folyik. Aztán lelkesen nekiállunk, de néhány kanyar után elveszünk az információk erdejében, nem ízlenek a hiperegészséges, még mindig nem tudtunk lefogyni vagy egyszerűen csak nincs időnk rá. Ahhoz hogy egy egészségesebb életmódra térjünk át nagyon sok energia és kitartás kell, ami persze később bőven megtérül.

Mi ugyanolyan emberek vagyunk mint bárki más, aki ennek nekiáll és ismerjük a buktatókat is– ezért indítottuk el ezt a blogot: hogy egymástnak és a többieknek segítsünk.

Lesznek fent cikkek az egészséges táplálkozásról és sok-sok recept. És hogy minden a ma sietős emberére legyen tervezve: az ételek gyorsak, finomak és egészségesek lesznek…Jó olvasgatást!


Lilla